Baş harfi E olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Ebegümeci

Yapraklarından yemek yapılan, yıllık otsu bir bitkidir. Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin ebegümecigiller famllyasındandır. Tarla kenarlarında kendiliğinden biter. Toprağın derinliğine inen bir kazık kökü, kısa bir gövdesi, uzun saplı yuvarlak el gibi, damarlı yaprakları vardır. Morumturak pembe renkli -çiçekler açar. Özel olarak yetiştirilmez. Tarlalarda, su kıyılarında kendiliğinden bitmiş olanları toplanır. Sindirimi kolay, C vitamini bol olan bir sebzedir. Yemeğinden başka salatası da yapılır.

Ejderha Meyvesi

Pitaya veya Ejderha Meyvesi, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.

Ekmek Ağacı Meyvesi

Çiğ meyvenin tadının patatesi andırdığı bu ağaca ogünden beri ekmek ağacı veya latince adıyla Artocarpus communis denmektedir. Ekmek ağacının meyvesi o yörelerde yaşayan yerlilerin temel gıdalarından biridir. Ayrıca yerliler o ağacın iç kabuğunun ilflerinden çok sağlam kumaşlar dokumakta ve gövdesinden de ev eşyası ve kano yaparlar. Dış yüzünden çıkan sıvıyı da kanolardaki delikleri kapatmakta kullanılırlar.

Elma

Elma, gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türü. Eski Türkçe’de “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al”‘dan geldiği bilinmektedir.

Enginar

Enginar, papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.

Erik

Erik, gülgiller familyasından Prunus cinsinden meyvesi yenen bazı ağaç türlerinin ortak adı. Türkiye’de Doğu Anadolu’nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu’nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç her tarafta yetişir.

Bu konuya tepkiniz nedir?

Komik
0
Güzel
0
Bayıldım
0
Düşündürücü
0
cheshy
Sesli Söyle İçerik Yöneticisi

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir